Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie
"Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro" (Św. Jan Paweł II)

I choć w Polsce nie mieszkamy, polskie serca mamy!

Święto Niepodległości w progimnazjum było nie tylko okazją do uczczenia historycznych wydarzeń, ale również do kształtowania patriotycznego myślenia i budowania więzi społecznych. Wspólne przeżywanie tych chwil wzmacniało poczucie wspólnoty i dumy z bycia Polakiem. I nie ograniczyło się do jednego wydarzenia. Przez cały tydzień wiele się działo! W przededniu Dnia Niepodległości Polski uczniowie klas 5A, 5D i 7B wzięli udział w zintegrowanych zajęciach poświęconych symbolom narodowym. Na lekcjach technologii, pod czujnym okiem nauczycieli technologii: Witalija Borsaka, Katarzyny Jankowskiej i Ireny Mikonis, uczniowie własnoręcznie wykonali biało-czerwone muszki (dla chłopców) i spinki do włosów (dla dziewcząt).  Następnie na lekcjach języka angielskiego, które prowadziły nauczycielki języka angielskiego: Nadieżda Rusiecka i Małgorzata Wasilewska, opisywali flagę Polski, dzięki czemu nie tylko kształtowali swą tożsamość narodową, ale też rozwijali kompetencje językowe w posługiwaniu się językiem angielskim.

Niemal przez tydzień szkoła mieniła się biało-czerwonymi barwami, a dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego” odbijały się od ścian auli i szkolnych korytarzy. Spektakle przygotowane dla uczniów początkówki i podstawówki wywoływały łzy wzruszenia, bo nic tak nie chwyta za serce jak z głębi duszy wyśpiewane przez dzieci najważniejsze wartości: Bóg, męstwo, honor, odwaga! Młodsi uczniowie obejrzeli muzyczno-słowne przedstawienie przygotowane przez klasę 4C z wychowawczynią Heleną Marcinkiewicz i chór szkolny „Olalajki” prowadzone przez panią Alinę Judycką.  Natomiast starsi uczniowie (kl. 5A, 7B oraz gościnnie 2 osoby z klasy 8E i 3B) wystawili spektakl „O tej, co nie zginęła”. Nad całością czuwały panie z angielskiego: N. Rusiecka i M. Wasilewska i panie z muzyki: Alicja Rogielewicz i                   Licija Wiszniewska. Niezwykle wzruszajace sceny ukazujące długą drogę niezłomnych Polaków do wywalczenia niepodległości przeplatały się z oryginalną muzyką, pieśnią i prezentacją wizualną. Słowem – wyjątkowe spotkanie z historią.

Ważnym akcentem obchodów był udział w akcji „Szkoła do hymnu”.  Wicedyrektor Sabina Naruniec zmobilizowała wszystkich uczniów do wykonania chorągiewek i gromkiego odśpiewania hymnu Polski przy pomniku patrona szkoły – św. Jana Pawła II. „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – taka deklaracja, wyśpiewana przez ponad tysiąc uczniów budzi nadzieję, że tak właśnie będzie, bo Polska mocno wyryta jest w sercach wileńskich dzieci.

:

Earlier news