W naszym progimnazjum Tydzień Języka Polskiego wydłużył się w tym roku prawie na cały miesiąc. Wiele inicjatyw rozpoczęło się bowiem na początku maja, a niektóre trwały do pierwszych dni czerwca. Wiele się działo! Oprócz lekcji tematycznych poświęconych Patronowi, po spotkania z wyjątkowymi ludźmi i wycieczki edukacyjne. Celem dni poświęconych literaturze i językowi polskiemu było przede wszystkim inspirowanie uczniów do świadomego obcowania z kulturą, rozwijanie kompetencji językowych oraz ukazywanie ponadczasowych wartości obecnych w literaturze. Temu właśnie służyły wszelkie inicjatywy.
Wyjazd do Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie – klasy 8B (p. Leokadia Kurdeko) i kl. 7F (p. Monika Urbanowicz) wiązał się nie tylko z poznaniem życiorysu romantycznego poety, choć niewątpliwie interesująca opowieść przewodnika, przybliżyła postać „Lirnika wioskowego” oraz realia jego życia i tworzenia. Podczas zajęć z kaligrafii wszyscy pochylali się nad słowami Syrokomli „Wolno nie być głębokim badaczem, ale pod karą haniebnego wstydu nie godzi się nie znać zupełnie ziemi, na której mieszkamy, albo co gorsza, znać lepiej kraje obce niż własny”. Niezależnie od tego, czy słowa te wychodziły spod gęsich piór i stalówki koślawe czy staranne, ich sens długo jeszcze był przedmiotem dyskusji. Skoro Borejkowszczyzna to nie mogło zabraknąć pochylenia się nad słowem... Uczniowie wykorzystali chwile wytchnienia na czytanie powieści dla młodzieży Piotra Jezierskiego „Aligator w Wilnie” – to z kolei związane było z udziałem w akcji „Czytanie na polanie”, której inicjatorem jest polonista Romuald Naruniec.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się lekcje technologii prowadzone przez panią Irenę Mikonis, Katarzynę Jankowską i Krystyne Koroliową na temat tradycyjnych polskich potraw. Dla niektórych uczniów odkrywcze było jak bogata i różnorodna jest polska kuchnia oraz jak silnie związana jest z historią, kulturą i regionalnymi zwyczajami. A poznanie receptur i sposobów przygotowywania dań, które od pokoleń goszczą na polskich stołach, przyniosła efekty w postaci przygotowywanych dań.
Tegoroczne motto Rodziny Szkół JPII „Jan Paweł II – prorok nadziei” stało się dominującym hasłem warsztatów przeprowadzonych przez uznaną malarkę Bożenę Naruszewicz. Te zajęcia są zawsze najbardziej wyczekiwane. Okazuje się, że każdy może odnaleźć w sobie pierwiastek artystyczny, co potwierdziły piękne prace: „Anioły nadziei”, które staną się cenną kolekcją wystawienniczą. Nauczyciele koordynujący to działanie to p. Lila Tomaszewicz i p. Stanisław Stankiewicz. W realizację przedsięwzięcia włączyła się również nauczycielka plastyki p. Anna Morozowa, przygotowując wystawę prac uczniów. Zaprezentowano na niej portrety inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego oraz barwne koguty łowickie, nawiązujące do tradycyjnych wycinanek ludowych. Wystawa stała się nie tylko okazją do prezentacji talentów uczniów, ale także do przybliżenia bogactwa polskiej sztuki i kultury ludowej.
Ważnym momentem był uroczysty apel poświęcony naszemu Patronowi „My, pokolenie JPII”. Koncert przygotowany przez panią Alinę Judycką i zespół „Olalajki” przy tanecznym wsparciu „Małej Ojcowizny” (opiekun p. Erwin Mieczkowski i p. Jadwiga Stankiewicz) jak zwykle poruszył czułe struny w sercach i małych, i starszych uczestników, skłaniając do refleksji nad wartościami głoszonymi przez św. Jana Pawła II i uświadomił jak bardzo dziś potrzebujemy tych słów i tego przykładu życia.
Jak zwykle nie zabrakło propozycji filmowych. Starsze klasy (7-8) pochylały się nad losem Janka Meli, bohatera filmu, opartego na faktach „Mój biegun”. Młodsi widzowie (klasy 5-6) zapałali sympatią do bohaterów polskiego filmu „Za duży na bajki”.
Klasy 6b i 6E pod kierownictwem pań: Aliny Bielskiej i Lilii Tomaszewicz wybrały się na wycieczkę do Suwałk pod hasłem „Szlakiem Papieskim”. Uczniowie odwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej oraz Muzeum Okręgowe, gdzie poznali ciekawostki związane z życiem poetki i historią Jaćwingów. Niezapomnianym punktem programu był także rejs po Wigrach i spacer po terenach Wigierskiego Parku Narodowego, które pozwoliły lepiej poznać piękno regionu oraz miejsca związane z pobytem św. Jana Pawła II.
Końcowym akordem było podsumowanie Międzynarodowego projektu „Pędzlem i piórem”, przeprowadzonego w 7 i 8 klasach. Projekt dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Edukacja polonijna – wsparcie nauczania języka polskiego w lokalnych systemach oświaty, to nowoczesne podejście do edukacji humanistycznej. Łączył analizę dzieł sztuki i tekstów literackich, podejmując tematy życia codziennego wsi i miast w XIX i XX wieku, sztuki kobiet, pamięci historycznej oraz doświadczeń wojennych ukazanych za pomocą obrazu i słowa. Do każdego tematu przypisany był test sprawdzający, którzy uczniowie z zapałem uzupełniali, a pytania przygotowane na zasadzie quizu pozwalały w atrakcyjny sposób podsumować i utrwalić omawiane treści.
Nad przebiegiem i organizacją wyjątkowo rozszerzonego Tygodnia Języka Polskiego czuwała wicedyrektor p. Sabina Naruniec i poloniści progimnazjum.
-
Dekada Matematyki i Informatyki – Dni Pełne Odkryć i Pozyty...
- Published: 2026-05-13
- Category: Dalykų savaitės
13–24 kwietnia w naszym progimnazjum odbyła się Dekada Matematyki i Informatyki,... -
Matematikos ir informatikos dekada – dienos, kupinos atradi...
- Published: 2026-05-13
- Category: Dalykų savaitės
Balandžio 13–24 dienomis mūsų mokykloje vyko Matematikos ir informatikos dekada,... -
Tydzień Języka Polskiego 2026 w klasach początkowych
- Published: 2026-05-08
- Category: Dalykų savaitės
W dniach 20–24 kwietnia w klasach początkowych odbyło się wyjątkowe wydarzenie –... -
Lenkų kalbos savaitė 2026 pradinėse klasėse
- Published: 2026-05-08
- Category: Dalykų savaitės
Balandžio 20-24 dienomis mūsų progimnazijoje vyko pradinių klasių mokinių Lenkų... -
Tydzień technologii 2026
- Published: 2026-01-15
- Category: Dalykų savaitės
W dniach 15-19 grudnia w świątecznej atmosferze odbył się tradycyjny tydzień tec... -
Technologijų savaitė 2026
- Published: 2026-01-15
- Category: Dalykų savaitės
Gruodžio 15–19 dienomis vyko tradicinė technologijų savaitė. Mokyklos erdvės buv... -
Reikalauju iš savęs daugiau...
- Published: 2025-05-27
- Category: Dalykų savaitės
Vilniaus Jono Pauliaus II progimnazijoje vykusi Lenkų kalbos savaitė nebuvo vien... -
Wymagam od siebie więcej…
- Published: 2025-05-27
- Category: Dalykų savaitės
Tydzień Języka Polskiego w Progimnazjum im. Jana Pawła II był nie tylko świętem... -
Metodinė pradinių klasių savaitė 2025
- Published: 2025-04-18
- Category: Dalykų savaitės
Balandžio 7-11 dienomis Vilniaus Jono Pauliaus II progimnazijoje vyko metodinė p...
"Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro" (Św. Jan Paweł II)">