Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie
"Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro" (Św. Jan Paweł II)

Obchody dnia św. Patryka

„Wyjdę do parku z rana,

założę zielone ubranie:

spodnie zielone, marynarkę zieloną,

zielony krawat poprawie zieloną dłonią.

Zielony nad stawem przystanę,

rozepnę zielone ubranie,

włosy rozczesze w koronę,

ręce uniosę do góry

jak dwie gałęzie zielone,

by w locie zatrzymać chmury.”

Zieleń, koniczyna, garniec złota i tęcza – to wszystko kojarzy nam się z Irlandią. 15 marca w naszym progimnazjum świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka – patrona tej Szmaragdowej Wyspy. Celem obchodów tego święta było przybliżenie uczniom kultury, tradycji i historii Republiki Irlandii. Kolor zielony od zawsze był kojarzony z Irlandią ze względu na jej obfitą roślinność, dlatego w tym dniu samorząd szkolny zachęcił uczniów do ubrania się na zielono. Na korytarzach zrobiło się wiosennie od różnorodnych odcieni zieleni.

Jedną z atrakcji tego dnia był konkurs wiedzy o Irlandii. Aby wziąć udział w konkursie wystarczyło odszukać jedną z koniczynek, ukrytych w szkole. Na każdej z nich było pytanie o Irlandii. Poprawna odpowiedź była nagradzana słodką niespodzianką. W ten sposób uczniowie nie tylko poznali wiele ciekawostek, ale też poćwiczyli swój język angielski.

W tym dniu na przerwach uczniowie mogli zagrać w tematyczne gry karciane trimino i dobble, które cieszyły się ogromną popularnością.

Lekcje języka angielskiego tego dnia również były poświęcone tradycjom i kulturze Irlandii. Piątacy zapoznali się z podstawowymi symbolami święta, m.in. z leprechaunem – skrzatem z irlandzkiego folkloru. Szóstacy zapoznali się z życiorysem św. Patryka - patrona Irlandii. Święty Patryk to misjonarz i biskup. To właśnie dzięki niemu koniczyna stanowi symbol tego święta, ponieważ Patryk za pomocą tej trójlistnej rośliny tłumaczył ludziom co to jest Trójca Święta. Siódmacy obejrzeli filmiki o Irlandii oraz poznali tradycyjne dania Irlandii, ułożyli przepisy oraz wykonali ćwiczenia na słownictwo związane z potrawami i gotowaniem. Uczniowie klas 8 mieli okazję wybrać się na polowanie na złoto leprechaunów oraz wypróbować swe siły w grze interaktywnej Kto chce zostać milionerem”, której tematem  była Irlandia oraz dzień Św. Patryka. Było sporo emocji, ponieważ w tym dniu leprechaun chętnie dzielił się swoim złotem.

Dużą atrakcją okazała się fotobudka, gdzie wszyscy chętni mogli zrobić sobie zabawne zdjęcia z leprechaunem i innymi atrybutami irlandzkimi na tle zielonej ścianki. Przy ściance uczniowie klas 7 robili też tatuaże w formie zielonej koniczynki, więc uśmiechnięte twarze uczniów, a także nauczycieli miały na sobie w ten dzień zielony symbol Świętego Patryka. Dodatkowo każdy Patryk i każda Patrycja otrzymali w tym dniu specjalne wyróżnienie.

Nie zabrakło również akcentów kulinarnych. Pokój nauczycielski przemienił się w „Kawiarenkę Leprechauna”, gdzie można było zdegustować przepyszne zielone co nieco. Uczniowie wykazali się talentem kulinarnym i niezwykłą kreatywnością. Czego tu tylko nie było: sałatki i naleśniki, roladki i pierniczki, babeczki, ciasta i galaretki. A wszystko było piękne, pyszne i ... zielone.

I od tej całej zieleni zapachniało wiosną!

Nauczycielki języka angielskiego

Earlier news