Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie
"Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro" (Św. Jan Paweł II)

Wielka miłość jest na świecie

Gdy w noc grudniową biały, puszysty śnieg okryje ziemię, świat zmienia się w baśń, a wtedy wszyscy na chwilę stają się dziećmi i wierzą, że dobro zawsze pokona zło.

I chociaż grudzień nie rozpieszczał nas bielą, uczniowie klas 5a i 7b potrafili przenieść widzów w magiczną krainę lodu i śniegu. 21 grudnia uczniowie wystawili przedstawienie pt. „Wielka miłość jest na świecie”, oparte na słynnej baśni H.Ch. Andersena „Królowa Śniegu”. Do śpiewu uczniom pomogła przyszykować się nauczycielka muzyki, pani Łucja Wiszniewska, a nad całością przedstawienia czuwały wychowawczynie, Małgorzata Wasilewska i Nadieżda Rusiecka. Przedstawienie zaprezentowano 3 razy: dla uczniów klas zerowych, dla nauczycieli i pracowników szkoły oraz dla rodziców i dziadków.

Przygotowania i próby trwały około miesiąca, a w przedstawieniu wzięło udział 50 osób.  Ale rezultat był wart poświęcenia. Wszyscy młodzi aktorzy świetnie wcielili się w granych bohaterów tak, że widzowie wierzyli słowom i gestom postaci. Na scenie nie było uczniów, ale piękne kwiaty, diabły i płatki śniegu, rozbójnicy i dwór królewski, gadające zwierzęta i tajemnicze Laponki. Wszyscy współczuli Gerdzie i martwili się losem Kaja, drżeli na widok zimnej Królowej Śniegu, zachwycali się tańcami i śpiewem, przeżywali strach i radość. Ale przede wszystkim dzięki tej bajce przypomnieliśmy, że istnieje przecież prawdziwa miłość, która potrafi pokonać najcięższe mrozy i potrafi rozgrzać zamarznięte serca na nowo.

Mimo ogromnej tremy i zmęczenia wszyscy spisali się znakomicie, a publiczność gorącymi oklaskami nagrodziła młodych aktorów.

Po spektaklu Pani Dyrektor Janina Wysocka złożyła wszystkim życzenia świąteczne, a proboszcz parafii Bł. Jerzego Matulewicza, Justinas Aleknavičius udzielił wszystkim błogosławieństwa na okres Świąt.

Refleksje uczniów:

„Mnie jak aktora bardzo zdziwiło zachowanie młodych widzów, uczniów 1 i 3 klas oraz zerówek. Dzieciaki siedziały bardzo cicho i uważnie oglądały, co dzieje się na scenie. To było bardzo miłe.” (Agnieszka)

„Wszyscy bardzo się starali. Szczególnie jestem bardzo dumna z Gerdy, bo sama bym nie zapamiętała tyle tekstu i nie zaśpiewałabym. Wszyscy mieliśmy ładne kostiumy pasujące do roli”. (Magda)

„Na początku wydawało się, że będzie trudno tyle zapamiętać. Musieliśmy nie tylko nauczyć się tekstu, ale i gry aktorskiej. To było nowe doświadczenie, dzięki czemu przeżyliśmy nowe emocje. Poznaliśmy nowych ludzi i zaprzyjaźniliśmy się z nimi.” (uczniowie 5a klasy)

Serdecznie dziękujemy Polskiemu Studiu Teatralnemu w Wilnie za wypożyczenie dekoracji i strojów.

Author:
Nadežda Rusecka