Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie
"Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro" (Św. Jan Paweł II)

Tydzień Języka Angielskiego

W dniach 22-30 kwietnia b.r. w naszej szkole odbył się Tydzień Języka Angielskiego. Dni te obfitowały w różnorodne wydarzenia, lekcje tematyczne i konkursy.

Uczniowie klas 5a i 5d wzięli udział w edukacji łączącej język angielski i plastykę pt. „Be smart about art”. Uczniowie gościli w wirtualnej pracowni artysty, a mianowicie w domu-muzeum Kazisa Varnelisa. Wspólnie z panią lektor badali znalezione w pracowni przedmioty, zapoznali się z różnymi typami dzieł sztuki i poznali nowe słownictwo.

Dla uczniów klas 5 i 7 odbyły się lekcje kulturowe o Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Uczniowie przygotowywali projekty językowe, na których przedstawiali najciekawsze miejsca i zabytki Zjednoczonego Królestwa. W trakcie pracy uczniowie poznali wiele faktów i ciekawostek na temat Wielkiej Brytanii. Natomiast uczniowie klas 7b, 7d i 7e wybrali się w wirtualną podróż za ocean, aż do Nowego Jorku. Oglądając filmiki i czytając teksty, młodzież poznała krótką historię powstania tej metropolii oraz najważniejsze zabytki tego miasta. Lekcje te rozbudziły w uczniach ciekawość świata – wielu z nich chciałoby w przyszłości podróżować i zobaczyć na własne oczy Nowy Jork, Londyn czy Edynburg.

Uczniowie klasy 8e mieli okazję wypróbowania własnych sił w twórczym pisaniu. Najpierw ósmoklasiści wysłuchali dwóch opowiadań autorstwa Magdy z 7b i Aliji z 5a, a następnie musieli stworzyć ciąg dalszy wybranej historii.  W ten sposób uczniowie mogli nie tylko użyć swojej bujnej wyobraźni, ale również w przyjemny sposób poćwiczyć pisanie w języku angielskim.

Podczas przerw szkolnych uczniowie klas 5-8 świetnie bawili się, grając w "Guess Who", "Spot it" oraz układając puzzle słynnych miejsc Wielkiej Brytanii. Atmosfera była radosna i pełna śmiechu, co pozwoliło dzieciom na chwilę zapomnieć o szkolnych obowiązkach. A jednocześnie gry rozwijały umiejętności logicznego myślenia i komunikacji, wymagały koncentracji i cierpliwości. Integrując uczniów, wzmacniając więzi między nimi, aktywności te również sprawiły, że czas spędzony w szkole stał się bardziej atrakcyjny.

W trakcie Tygodnia Języka Angielskiego odbyły się też konkursy. Drużyny uczniów klas 7 zmagały się w konkursie „The Secrets of Albion”. Uczestnicy konkursu musieli nie tylko wykazać się wiedzą o Zjednoczonym Królestwie, słynnych Brytyjczykach czy fascynujących zabytkach, ale również umiejętnością współpracy w grupie. Zwyciężyła drużyna 7B klasy. Drugie miejsce zdobyła drużyna klasy 7A, a trzecie – klasy 7D.

Piątoklasiści brali udział w konkursie „Word Search“. Konkurs miał formę wykreślanki wyrazowej. Zadaniem uczestników było odnalezienie jak największej liczby słów z podanego zakresu słownictwa w ciągu 45 minut. Była to świetna gimnastyka dla mózgu, która pozwoliła sprawdzić nie tylko zasób słów uczestników, ale logiczne myślenie i koncentrację. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromem wiedzy i zaangażowania. Zwycięzcą został Daniel z klasy 5d, II miejsce przypadło Kamilowi z 5a, a III miejsce ex aequo zajęli Adam z 5e i Margarita z 5f.

23 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Języka Angielskiego. Nie mogliśmy pominąć tak ważnej okazji, dlatego tego dnia odbył się konkurs wiedzy o języku angielskim. Na korytarzu szkolnym zostały ukryte flagi brytyjskie, zawierające różnorodne pytania. Pytania wymagały nietuzinkowej wiedzy, a za poprawną odpowiedź uczestnik dostawał nagrodę – słodką niespodziankę. Na szczęście niezbędna informacja była umieszczona na wystawach i każdy mógł znaleźć poprawną odpowiedź. W ten sposób uczniowie nie tylko poznali wiele ciekawostek, ale też poćwiczyli swój język angielski.

Tydzień Języka Angielskiego był doskonałą okazją, żeby uświadomić dzieciom, jak ważną rolę we współczesnym świecie odgrywa znajomość języków obcych.

:
Nadežda Rusecka, Malgožata Vasilevska